Plisa

Przegląd

Opis produktu

Definicja produktu
Zasłona z pofałdowanego materiału z regulowaną wysokością
Cechy konstrukcji
Elementami plisów są:
  • Szyny profilowe z aluminium, między którymi zamocowany jest materiał
  • Sznurki, prowadzone przez dziurkowania w materiale
  • Sposób działania
  • Cięgno sznurkowe
  • Przekładnia
  • Silnik
Warianty modeli
  • Plisy swobodnie wiszące
  • Plisy napięte
  • Plisy do powierzchni dachowych
  • Plisy plafonowe
  • Plisy stałe
Formy specjalne plisów:
  • Trójkąt
  • Trapez
  • Slope
  • Formy kołowe
  • Instalacje pięciokątne
  • Instalacje sześciokątne
  • Standardowa głębokość fałdy: 20 mm
Obsługa plisów
  • Cięgno sznurkowe
  • Uchwyt obsługi
  • Łańcuszek bezkońcowy
  • Korba
  • Obsługa elektryczna
Materiał
  • Poliester
  • Włókno mieszane
  • Włókno Trevira CS
Wszystkie materiały ze specjalnym wykończeniem

Zastosowanie

Definicja korzyści
Plisy - (żaluzje plisowane) służą regulacji światła w poziomie, z dowolnym ustawianiem wysokości: mała wysokość pakietu, prosta obsługa, wielość modeli, zwłaszcza przy nietypowych formach okiennych, zasłanianie, ochrona przed słońcem, ochrona przeciwolśnieniowa, zaciemnienie, ochrona przed ciepłem / zimnem
Organizowanie i dekorowanie wnętrza
W dziedzinie wyposażenia wnętrza żaluzje plisowane - poprzez różnorodność materiałów, rozmaite stopnie przejrzystości, wielość barw, struktury tkanin, wzory drukowane i części kolorowe - tworzą dodatkowe akcenty dekoracyjne.
Wymiary systemowe
W zależności od modelu i materiału
Zakres stosowania
Okna, drzwi, świetliki, okna dachowe Dachy szklane

Montaż

Rodzaj montażu
Ściana, sufit, wnęka, wpust szyby
System nośny
Wieszak opaskowy, kątownik, wieszak sprężysty
Warunek montażu na miejscu
Stabilna, równa konstrukcja podłoża Materiał mocujący w zależności od podłoża

Obsługa

Objaśnienie funkcji i konserwacji

Konserwacja
Konserwacja, czyszczenie, naprawa, odkurzanie, wycieranie na mokro, pranie ręczne
Czyszczenie w zakładzie specjalistycznym
Mechaniczna metoda kąpieli zanurzeniowej w profesjonalnej pralni
Naprawa w zakładzie specjalistycznym
Wymiana materiału i naprawa techniki w zakładzie specjalistycznym lub u producenta

Zalety produktu

Dla użytkownika końcowego
Idealna kombinacja funkcji i dekoracji, rozwiązanie problemu w przypadku form nietypowych, wielka rozmaitość barw, łatwość prania, łatwość obsługi, technika nie wymagająca konserwacji

1. Opis produktu

1.1. Definicja produktu

Plisa - żaluzja plisowana - składa się z szyn profilowych z aluminium, między którymi rozpięty jest materiał. Materiał jest plisowany (sfałdowany) i złożony w pakiet. Otwieranie i zamykanie następuje poprzez sznurki, prowadzone przez dziurkowania w materiale.

1.2. Cechy konstrukcji

Profile aluminiowe są malowane proszkowo lub eloksalowane. Materiał jest naklejony na profile lamówkowe z tworzywa sztucznego. Te profile, wraz z materiałem, są wsuwane w profile aluminiowe. Głębokość fałd materiału wynosi 20 mm, materiał nie marszczy się, lecz składa zgodnie z fałdami. Otwieranie i zamykanie plisów następuje przez sznurki, prowadzone przez dziurkowania w materiale.

Sposób działania i obsługa plisów

Stosowana jest najczęściej napięta instalacja plisowana. Można ją poruszać i zatrzymywać bezstopniowo, otwieranie i zamykanie następuje jednym ruchem. Dalsze warianty obsługi to: cięgno sznurkowe, przekładnia z korbą, wkład akumulatorowy i łańcuszek koralikowy oraz obsługa silnikiem. Silniki są zabudowane w szynach górnych i napędzane 24 Volt.

1.3. Warianty modeli

Instalacje pionowe
Plisy naciągnięte

Zabudowane sprężyny trzymają materiał w stanie napiętym. Obsługa następuje jednym chwytem, poprzez poruszanie do góry lub na dół. Przy wariancie bez trwale zamontowanej szyny górnej i dolnej można część wiszącą swobodnie poruszać z góry na dół i z dołu do góry za pomocą dwóch chwytów. Jako wersja specjalna możliwe są dwa elementy wiszące (na dzień i na noc) z różnych materiałów, które można dowolnie przesuwać.

Instalacje swobodnie wiszące

Są one poruszane ciężarem własnym, przy pomocy cięgna sznurkowego ewent. łańcuszka do regulacji lub silnika. Zablokowanie następuje za pomocą zamka sznurka lub przekładni. Dodatkowo można stosować zabezpieczenie przed kołysaniem.

Plisy do okien w powierzchniach dachu
Plisy z szynami prowadzącymi

Obsługa przez uchwyt. Boczne szyny prowadzące stabilizują materiał w części ukośnej i zapobiegają obwisaniu. Dodatkowo redukują wpadanie światła z boku.

Z cięgnami drucianymi

Obsługa przez uchwyt. Boczne cięgna druciane stabilizują materiał w części ukośnej i zapobiegają obwisaniu.

Plisy do specjalnych form pionowych
Swobodnie wiszące

Formy specjalne: Instalacje na ścianach szczytowych (slope) i trójkąty. Są one obsługiwane cięgnem i blokowane zamkiem sznurka.

Stałe

Formy specjalne, jak trójkąty, trapezy, półkola i kwadranty.

Ruchome

Napięte formy specjalne, zwłaszcza trójkąty, trapezy lub wielokąty. Obsługa następuje poprzez uchwyt lub korbę ewent. wkład akumulatorowy, możliwa także jako obsługa cięgnem sznurkowym.

Plisy do plafonów i ogrodów zimowych
Formy standardowe z cięgnami drucianymi

Warianty obsługi: Cięgno sznurkowe, uchwyt, korba, drążek obsługujący i silnik elektryczny. Na sufitach i w ogrodach zimowych używane są druty stalowe w odstępie ok. 30 cm, zaizolowane czarnym tworzywem sztucznym (odporne na promieniowanie UV). Te druty napinające stabilizują materiał w części ukośnej i zapobiegają obwisaniu.

Formy specjalne z cięgnami drucianymi
Napięte formy specjalne

Trójkąty, trapezy lub wielokąty. Obsługa następuje przez uchwyt lub korbę ewent. drążek obsługujący. Przy stosowaniu w obszarze sufitu i w ogrodach zimowych używane są cięgna druciane, ustawione w odstępie ok. 30 cm i zaizolowane czarnym tworzywem sztucznym (odporne na UV). Te cięgna stabilizują materiał w części ukośnej i zapobiegają obwisaniu.

1.4. Materiał

Do plisów zastosować można tylko materiały z tworzyw chemicznych, które nadają się do utrwalania na gorąco, np. poliester, Trevira CS, octan lub tkanina mieszana. Standardowa głębokość fałdy w plisach wynosi 20 mm.

Poprzez wykończenia można dopasować właściwości materiałów do rozmaitych wymagań, np. przez dodanie warstwy przyciemniającej i/lub odbijającej światło.

P e r l e x

2. Zastosowanie

2.1. Definicja korzyści plisów

Materiały plisowane, od transparentnych do zaciemniających, są dostępne jako jednobarwne lub drukowane, jako żakard lub kreszowane, jako wypalane lub satyna. Są one łatwe w konserwacji. Inną istotną zaletą systemów plisowanych jest łatwa obsługa. Nadają się one doskonale do mniejszych i średnich powierzchni okiennych. Montaż plisów z użyciem klipsów, stóp napinacza i chwytników jest prosty. Ta filigranowa technika, z małymi profilami aluminiowymi i fałdami o głębokości 20 mm, jest często najlepszą możliwością montażu we wnęce. Plisy oferują największą rozmaitość form specjalnych.

2.2. Organizowanie i dekorowanie wnętrza

Tekstylna część plisów podkreśla mieszkalny charakter pomieszczenia i nadaje mu przytulną atmosferę. Materiały plisy są w różnym stopniu przejrzyste, dostępne w wielu kolorach i deseniach, a także dają się dobrze kombinować z innymi dekoracjami.

Szczególny urok ułożenia plisów polega na trójwymiarowej optyce powierzchni. Nadaje ona kolorom i wzorom wyjątkową siłę wyrazu i oddziaływania.

2.3. Zakres stosowania

Systemy plisowane są montowane na oknach, drzwiach, oknach dachowych, dachach szklanych, w ogrodach zimowych, na świetlikach i stałych powierzchniach szklanych. Ze względu na połączenie stabilności i różnorodności są one idealną instalacją do ochrony przed słońcem przy nietypowych formach okiennych. Ponieważ w tym przypadku wymiary systemowe są nieznaczne, montuje się je we wpuście szyby lub na ramie.

3. Montaż plisów

3.1. Rodzaj montażu

Instalacje plisowane można montować na ścianie, na suficie lub we wnęce. Przy tym nadają się one szczególnie do montażu we wpuście szyby. Jeżeli chodzi o odstęp od szyby, należy stosować się do odnośnych wskazówek producentów systemu.

3.2. Systemy wsporników

Montaż następuje za pomocą wsporników sufitowych, ściennych lub odpowiednich wsporników specjalnych. Wieszaki sprężyste umożliwiają montaż bez uszkadzania ramy. Przy większych odstępach między ścianami producenci oferują kątowniki w rozmaitych długościach.

Wskazówki dotyczące konserwacji

Zasłony okienne - plisowane odpychają kurz. Usuwa się go najlepiej poprzez ostrożne szczotkowanie. Regularna obsługa zapewnia trwałą stabilizację fałd. Szyny i technika nie wymagają konserwacji. Zasłony plisowane dają się bardzo łatwo czyścić. Symbole znajdą Państwo na kartach kolekcji.

Plisy dają się bardzo łatwo zdejmować ze wsporników. Całkowicie zanurzyć wraz z szynami w roztworze delikatnego środka piorącego o temp. 30°C i obracać. Namaczać ok. 15 min., potem krotko wypłukać w czystej wodzie, pakiet materiału złożyć, a wodę wyżąć. Rozwiesić materiał mokry i w stanie zamkniętym. Pozostawić do wysuszenia. Nie prasować!

WSKAZÓWKA: Przy instalacjach elektrycznych i na korbę nie wolno dopuścić, by części mechaniczne dostały się do wody. Zaleca się oddać te zasłony do czyszczenia do zakładu specjalistycznego.

/Symbol:/ Zasłony plisowane z tym symbolem nie nadają się do prania. Brud można usuwać przez ostrożne tarcie wilgotną szmatką.

Uwaga:
Żaluzje plisowane to produkty wysokiej jakości. Mimo zaawansowanej techniki produkcji różnice w kolorze lub w strukturze tkaniny i wykończenia są możliwe i nie mogą być powodem do reklamacji.

Do ram okiennych i szyb nie wolno używać silnie działających ewentualnie alkalicznych środków czyszczących, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio (wykropliny) zetknąć się z instalacją.

Przy niedostatecznym wietrzeniu może dojść do powstawania wody kondensacyjnej.

Dalsze wskazówki znajdą Państwo w zaleceniach do stosowania w części technicznej.

3.3. Warunek montażu na miejscu

By zapewnić prawidłowe funkcjonowanie, systemy plisow należy montować poziomo zarówno na suficie, jak i na ścianie. Przy tym podłoże musi być odpowiednio stabilne i tak utworzone, by materiał mocujący znalazł konieczne oparcie.

3.4. Instrukcja obsługi na miejscu

Po wykonanym montażu instalację należy zademonstrować użytkownikowi. W tym kontekście wskazuje się na konieczność obsługi zgodnej z przepisami. Instrukcje montażu i konserwacji należy przekazać klientowi.

4. Konserwacja

4.1. Konserwacja plisów przez użytkownika końcowego

Urządzenia typu plisy można czyścić ewentualnie prać ręcznie. Zależy to od wielkości instalacji ewent. wyposażenia (np. silnik elektryczny).

4.2. Czyszczenie w zakładzie specjalistycznym

Czyszczenie następuje w autoryzowanych zakładach specjalistycznych (VDS - Verband Deutscher Sonnenschutzreiniger - Związek Niemieckich Czyścicieli Ochron przed Słońcem), np. przez specjalną procedurę prania mechanicznego.

4.3. Naprawa w zakładzie specjalistycznym

Wymiana sznurków lub materiałów oraz naprawa mechaniki w zakładzie specjalistycznym / u producenta.

5. Zalety produktu dla użytkownika końcowego

System plisowany to idealna kombinacja funkcji i dekoracji. Połączenie wielości modeli i atrakcyjnej palety materiałów czyni je szczególnie interesującymi.

Przez różnorodność swych właściwości materiały oferują wiele rozwiązań odnośnie dekoracji, zacienienia, zaciemnienia, regulacji ciepła i szczególnych obciążeń na oknach eksponowanych na słońce. Do dyspozycji jest wiele form specjalnych przy nietypowych wymaganiach, np. do zacieniania ogrodów zimowych, okien szczytowych i stanowisk pracy przy monitorze. Żaluzje plisowane są proste w obsłudze (uchwyt, cięgno sznurkowe, drążek lub silnik).

Aktualności