Roleta

Przegląd

Definicja produktu
Roleta to gładkie, nawinięte na wałek pasmo tkaniny.
Cechy konstrukcji
Roleta składa się z:
  • wałka ze stali, aluminium lub drewna;
  • pasma tkaniny, umocowanego na wałku przez przyklejenie, przyczepienie lamówką lub przybicie;
  • dolny kraniec tworzy belka obciążająca z drewna, tworzywa sztucznego, aluminium lub stali
  • Sposób działania
  • Wałek sprężynowy
  • Przekładnia
  • Silnik
Warianty modeli
  • Roleta kasetowa
  • Roleta typu Soft
  • Roleta sprężynowa
  • Roleta z cięgnem bocznym
  • Roleta elektryczna
  • Roleta dachowa
  • Roleta przeciwciągowa
  • Roleta do zaciemniania
Obsługa
  • Cięgno środkowe
  • Cięgno boczne
  • Obsługa elektryczna
Materiał
  • Bawełna
  • Poliester
  • Włókno mieszane
  • Włókniny
  • Screen
  • Folie
  • Włókno szklane
  • Trevira CS
  • Wykończenie specjalne

Zastosowanie

Definicja korzyści
Roleta służy do regulacji oświetlenia w poziomie, przy dowolnym nastawianiu wysokości. zasłanianie, ochrona przed słońcem, ochrona przeciwolśnieniowa, ochrona przed ciepłem / zimnem, zaciemnienie, powierzchnia projekcyjna, dekoracja, podział pomieszczenia
Organizowanie i dekorowanie wnętrza
Poprzez kolor, strukturę tkaniny, wzór druku, jako tkanina wypalana, poprzez lambrekin i falbany, roleta stawia dekoracyjne akcenty w dziedzinie wyposażenia wnętrz.
W zależności od modelu i materiału
Zakres stosowania
Okna, drzwi, świetliki, okna dachowe, podział wnętrz

Montaż

Rodzaj montażu
Ściana, sufit, nisza
System wsporników
Wspornik, profil wspornika, wieszak sprężysty
Warunki montażu na miejscu
Stabilna, równa konstrukcja podłoża
Materiał mocujący w zależności od podłoża
Obsługa
Objaśnienie funkcji i konserwacji

Konserwacja, czyszczenie, naprawa

Konserwacja
Odkurzyć i wytrzeć na mokro
Naprawa w zakładzie specjalistycznym
Wymiana materiału i naprawa techniki w zakładzie specjalistycznym lub u producenta

Zalety produktu

Dla użytkownika końcowego
Łatwa obsługa, proste zaciemnienie, proste formy, bezpretensjonalne uzupełnienie dekoracji, technika nie wymagająca konserwacji

1. Opis produktu

1.1. Definicja produktu

Roleta to gładkie pasmo materiału, które nawija się i rozwija z wałka.

1.2. Cechy konstrukcji

Wałek jest wykonany z blachy stalowej lub z aluminium. Wałków z drewna używa się obecnie rzadko. Stosuje się różne średnice wałków, w zależności od szerokości rolety i ciężaru materiału.

Przy średnicy wałka 25 mm ciężar zawieszonego materiału nie może przekraczać 2,5 kg, przy 28 mm - 3,0 kg, a przy 36 mm - 4,0 kg.

Są różne techniki przytwierdzania materiału rolety do wałka: zwykłe metody to sczepianie, sklejanie i mocowanie za pomocą lamówki. Dolny kraniec rolety tworzy belka obciążająca, która albo jest włożona w obrąbek, albo przytrzymywana lamówką. Belka obciążająca może być zrobiona z drewna, tworzywa sztucznego, aluminium lub stali. Służy ona do obciążania i stabilizacji pasma tkaniny.

Systemy wsporników, dostosowane do sytuacji montażu, przytrzymują wałek.

1.3. Warianty modeli

Rolety z cięgnem sprężynowym, rolety z cięgnem bocznym i rolety z silnikiem elektrycznym.

Roleta z cięgnem sprężynowym

Rolety z wałkiem sprężynowym są nazywane także roletami sprężynowymi lub roletami z cięgnem środkowym. Mechanizm sprężynowy jest wbudowany w wałek z napięciem wstecznym i umożliwia kontrolowane przewijanie materiału. Roletę przytrzymują wbudowane zapadki hakowe. Przez lekkie pociągnięcie sznurka do dołu blokada się zwalnia i napięta sprężyna może szybko pociągnąć materiał do góry. Przy ruchu do góry materiał rolety należy ręcznie lekko prowadzić, by zapobiec krzywemu nawijaniu się. To spowolnienie ruchu drążka dolnego do góry powoduje ostatecznie przytrzymanie na żądanej wysokości.

Roleta typu Soft

Wariant rolety z cięgnem sprężynowym. Specjalny mechanizm hamujący przedłuża proces zwijania. Po zwolnieniu blokady roleta, bez niebezpieczeństwa zarzucenia, zwija się sama powoli w położenie końcowe.

Roleta z cięgnem bocznym

Przy rolecie z cięgnem bocznym obsługa następuje przez umieszczony z boku łańcuszek koralikowy. Wbudowana w wałek przekładnia wciągu łańcuchowego z wbudowanym hamulcem zapobiega mimowolnemu odwinięciu się rolety. Pociągnięcie za łańcuszek ustawia roletę w każdej żądanej pozycji.

Roleta elektryczna

Roleta elektryczna jest poruszana za pomocą silnika znajdującego się w wałku (silnik rurowy). Napęd następuje przez niskie napięcie lub 230 Volt. Możliwości obsługi: przycisk, pilot lub programy automatyczne.

Roleta kasetowa

W rolecie kasetowej wałek i materiał znajdują się w kasecie. Ta optyczna okładzina chroni materiał i mechanikę przez zabrudzeniem. W celu zaciemnienia rolety kasetowe są wyposażone w prowadnice boczne. Efekt zaciemnienia wzmacniają uszczelnienia szczotkowe, wmontowane w profil boczny i dolny profil końcowy.

Roleta do okien dachowych

Roleta do okien dachowych to roleta z cięgnem sprężynowym. W celu przytrzymania drążek dolny jest zawieszona na zamontowanych z boku pazurach oporowych. Roleta zaciemniająca do okien dachowych to z reguły roleta kasetowa z prowadnicą boczną. Stopień zaciemnienia jest różny w zależności od produktu. Konstrukcja i wyposażenie dodatkowe rolety na okno dachowe zależą od typu okna i jego budowy.

1.4. Materiały i tkaniny

Tkaniny są sporządzone z bawełny, poliestru, włókien mieszanych i Trevira CS. Znajdują tu głównie zastosowanie sploty zasadnicze, jak płótno, ryps, splot skośny i atłasowy. Tkaniny mogą być jednobarwne, drukowane lub wypalane, typu screen, folie lub włókniny.

Tkaniny rolet otrzymują specjalne wykończenie, tak by były płaskie, wolne od rozciągnięć, stabilne pod względem wymiarów i formy. Przez wykończenie - np. dodanie warstwy zaciemniającej i/lub warstwy odbijającej światło (patrz Indeks haseł) - można dostosować właściwości tkanin do różnych wymagań.

P e r l e x

Kanty muszą być odporne na przecięcie. Tkaniny kroi się, zależnie od rodzaju, na zimno lub na gorąco za pomocą ostrza, ultradźwięków lub lasera. Obrębianie lub klejenie po bokach nie jest stosowane, ponieważ dodatkowa warstwa pogrubia materiał, przez co nawijanie wolne od zniekształceń byłoby niemożliwe. Z tego samego powodu roleta nie posiada spoin.

2. Zastosowanie

2.1. Definicja korzyści

Roleta umożliwia regulację światła w poziomie, z dowolnym nastawianiem wysokości. Jest to z reguły element zacieniający do okien, drzwi i okien dachowych oraz do zasłaniania, do ochrony przed słońcem, oślepieniem, ciepłem, zimnem i do zaciemnienia. Rolety sprzedawane są często w dziale "Junges Wohnen", kuchennym lub łazienkowym. W tych dziedzinach są one cenione ze względu na prostotę obsługi i funkcjonalność. Poza tym można ich używać jako ścian projekcyjnych, w celu podziału wnętrza i do zacieniania stanowisk pracy przy monitorze. Maksymalne wymiary instalacji zależą od szerokości dostarczonego materiału i wskazań technicznych.

2.2. Organizowanie i dekorowanie wnętrza

Dokładnie dopasowane do siebie palety kolorów, interesujące struktury materiałów i modne wzory druków sprawiają, że roleta jest dekoracyjnym elementem okna. Dalszymi środkami dekoracyjnymi są barwne zakończenia, barwne wyposażenie dodatkowe i lambrekiny.

3. Montaż

Rolety często instaluje się na ścianie, na suficie lub w niszy. Obok zwykłych wsporników rolety składane fabrycznie, na szynie nośnej z mocowaniem opaskowym, oferują zmienne punkty montażu.

Do zamocowania na oknach z tworzywa sztucznego używa się wieszaków sprężystych / przyklejanych. Dzięki temu profili okiennych nie trzeba uszkadzać.

Prowadnica boczna: przy montażu na ruchomych elementach okien i drzwi zaleca się napięcie boczne, przebiegające przez drążek obciążający.

Warunkiem zamocowania rolety jest stabilne i równe podłoże. Gotowe, fabrycznie zmontowane rolety na profilu nośnym wyrównują nierówności. Materiał mocujący należy dostosować do podłoża.

3.1. Instrukcja obsługi

Do obowiązków wobec klienta należy objaśnienie funkcji i przekazanie instrukcji obsługi i konserwacji. Ściąganie na dół rolety z obciążnikiem sprężynowym może przebiegać z dowolną szybkością. Jeżeli roleta ma się zatrzymać, należy prowadzić ją do góry powoli, a na pewno zatrzyma się po 3-5 cm. Warunkiem jest prawidłowy montaż i pionowe ustawienie kołka prostokątnego.

4. Konserwacja

4.1. Konserwacja przez użytkownika końcowego

Większość typowych materiałów do rolet, spotykanych w handlu, można czyścić odkurzaczem lub wycierać na mokro (patrz instrukcja konserwacji produktu). Użytkownik końcowy może potem dodatkowo napiąć sprężynę rolety. Przy odwiniętej sprężynie należy roletę ściągnąć na dół, wywiesić materiał, nawinąć go ręcznie i roletę znów powiesić. Jeżeli napięcie nie jest wystarczające, czynności te należy powtórzyć.

4.2. Naprawa w zakładzie specjalistycznym

Zakłady specjalistyczne ewentualnie producenci mogą naprawiać lub wymieniać zarówno materiał rolety, jak i mechanikę.

5. Zalety produktu dla użytkownika końcowego

Roleta tworzy barwne i dekoracyjne powierzchnie, jest efektownym uzupełnieniem dekoracji tekstylnych i oferuje proste możliwości zaciemnienia.

Zaawansowana technika i łatwa obsługa sprawiają, że produkt nie wymaga konserwacji.

Aktualności