Rolety i CO, wygoda i oszczędność energii

Wewnętrzna ochrona przed słońcem

  • Większy komfort.
  • Większa ochrona klimatu.
  • Większa oszczędności energii.

Czy wiesz, że 46%1) energii na całym świecie przypada na użytkowanie budynków?

Albo że 75% całkowitego zapotrzebowania na energię prywatnych gospodarstw domowych jest wykorzystywane do ogrzewania wnętrz, a więc do stwarzania w pomieszczeniu przyjemnej temperatury i poczucia komfortu?

Przy rosnących cenach energii jest to duży i stale coraz większy czynnik kosztowy. Zarazem zużycie energii jest odpowiedzialne za efekt cieplarniany i przyspieszone globalne ocieplenie.

Tak więc najwyższy czas, by zacząć oszczędzać energię! W trosce o Twój portfel. O Twoje dobre samopoczucie. O lepszą ochronę klimatu. A wszystko to dzięki wewnętrznej ochronie przed słońcem. Za pomocą rolet, plis, żaluzji, wertykali lub zasłon panelowych.

Niewielkie nakłady - Duże oszczędności

Tak przy chłodzeniu jak i przy ogrzewaniu pomieszczenia wydajność energetyczna znacznie się poprawia. W lecie ciepło pozostaje na zewnątrz, a w zimie jest zatrzymywane wewnątrz.

Mniej CO2 - Lepsza ochrona klimatu

Za zmiany klimatyczne w dużym stopniu odpowiada emisja CO2. Nowoczesna ochrona przed słońcem może, przy łącznej oszczędności 111 mln ton CO2 rocznie, znacząco przyczynić się do ochrony klimatu (badanie ESCORP-EU25).

Niskie koszty - wysoka efektywność

Do ochrony przed słońcem nie potrzeba wielkich inwestycji. Efekty - większy komfort, większa ochrona klimatu i duże oszczędności energii - są natomiast znaczące.

Źródło: Niemiecka Agencja Energii, www.dena.de

Lepsze samopoczucie w lecie

Wyłącznie ochrona przed słońcem jest w stanie rozmaicie sterować przepływami energii przez okno - latem i zimą, w dzień i w nocy.

W lecie wewnętrzna ochrona przed słońcem pozostawia ciepło na zewnątrz. Stwarza to przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Zamiast włączać klimatyzację, można stosować odpowiednią ochronę przed słońcem i zaoszczędzić na m² do 250 W energii.

Wewnętrzna ochrona przed słońcem w lecie

W przypadku okna ze zwykłego szkła (podwójne szyby wg DIN 4108/EN 13363-1, U = 1,6) bez ochrony przed słońcem do pomieszczenia wnika ok. 72% promieniowania słonecznego.

Stosując wewnętrzną, silnie odbijającą ochronę przed słońcem - czy będą to rolety, żaluzje, plisy czy wertykale - znacznie zmniejszysz dopływ ciepła. Do pomieszczenia wnikać będzie tylko około 22% ciepła słonecznego. A w połączeniu z zewnętrzna ochroną przed słońcem latem dopływ ciepła można zmniejszyć nawet do 5%.

Jakie produkty najbardziej redukują dopływ ciepła, a tym samym poprawiają komfort w pomieszczeniu, pokazuje przegląd klas energii VIS.

Im niższa klasa energii, tym wyższa wydajność, a tym samym oszczędność.

Niska klasa - wysoka wydajność

Klasa Wartości FC klasy Poprawa komfortu cieplnego w pomieszczeniu
10,20 – 0,39bardzo wysoka
20,40 – 0,59wysoka
30,60 – 0,79średnia
40,80 – 0,89niska
5> 0,90neutralna

Więcej ciepła w zimie

W dniach zimowych wykorzystuje się darmową energię cieplną słońca. Przy takiej samej gęstości energetycznej jak w lecie, ale przy niższym położeniu słońca możliwy jest tu ogromny uzysk energii słonecznej - do 350 W na m² powierzchni okna. Taki dopływ energii wspiera ogrzewanie.

W zimowe noce celem jest zatrzymanie ciepła wewnątrz. Ponieważ okna są odpowiedzialne nawet za 44% strat ciepła, tutaj w pełni oddziaływuje energooszczędna ochrona przed słońcem. Przy optymalnym wyborze produktu wypływ ciepła przez szkło z wewnątrz na zewnątrz zostaje zredukowany do 50%

Zewnętrzna i zewnętrzna ochrona przed słońcem w zimową noc

Między wewnętrzną ochroną przed słońcem a szkłem powstaje poduszka powietrzna, która zmniejsza ucieczkę ciepła na zewnątrz.

W połączeniu z zewnętrzną ochroną przed słońcem efekt ten zostaje jeszcze wzmocniony.

Badanie przeprowadzone ostatnio przez Instytut Fraunhofera pokazuje, że zapotrzebowanie na ciepło użytkowe w ciągu roku można zmniejszyć nawet o 7%, co powoduje odpowiednie zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Optymalne wyniki uzyskuje się przy szczelnym bocznym i górnym zamknięciu ochrony przed słońcem.

Wewnętrzna ochrona przed słońcem jest zarówno dekoracyjna, jak i energooszczędna. W czasach ograniczonych zasobów i wysokich kosztów energii oszczędność energii w budynkach zyskuje na znaczeniu.

W niniejszej broszurze oraz poprzez nowy znak efektywności energetycznej Związek VIS - Wewnętrzne Zasłony i Ochrony przed Słońcem wskazuje ogromne potencjalne oszczędności.

Związek VIS - Wewnętrzne Zasłony i Ochrony przed Słońcem
www.vis-online.org

Chętnie udzielimy Państwo porady.

Aktualności