Żaluzja

Przegląd

Opis produktu

Definicja produktu
Żaluzja to urządzenie z poziomych lamel z możliwością ustawiania wysokości i nachylenia.
Cechy konstrukcji
Żaluzja składa się z:
  • Profilu główki — aluminium, blacha stalowa z zainstalowaną techniką do ustawiania nachylenia lamel oraz do podnoszenia/opuszczania części wiszącej
  • Lamel — wklęsłe / wypukłe, z aluminium, zawieszone na sznurkach prowadzących
  • Listwy dolnej aluminium / blacha stalowa, do mocowania sznurków / taśm ciągnienia
Sposób działania
  • Cięgno sznurkowe
  • Przekładnia cięgna bocznego
  • Silnik
  • Warianty modeli
  • Instalacje swobodnie wiszące
  • Instalacje napięte
  • Instalacje do okien dachowych
  • Formy specjalne
Standardowe szerokości lamel: 16 mm, 25 mm, 50 mm
Obsługa
  • Cięgno sznurkowe / drążek do regulacji
  • Cięgno sznurkowe / cięgno sznurkowe
  • Łańcuszek bezkońcowy
  • Korba
  • Obsługa elektryczna
Materiał
Lamele aluminiowe, lakierowanie lakierem piecowym, nadzwyczaj elastyczne, odporne na uderzenia i zadrapania; sznurki / taśmy ciągnienia z poliestru stabilnego pod względem formy i wymiarów

Zastosowanie

Definicja korzyści
Żaluzja służy do precyzyjnej regulacji wpadającego światła przez zmianę nachylenia, podnoszenie, opuszczanie: Zasłanianie, ochrona przed słońcem, ochrona przed oślepieniem, ochrona przed ciepłem, dekoracja, podział pomieszczenia.
Organizowanie i dekorowanie wnętrza
W dziedzinie urządzania wnętrz żaluzja, dzięki wielkiej rozmaitości kolorów, zmianom barw, różnym szerokościom lamel, kolorowym sznurkom / taśmom prowadzącym, rozmaitym powierzchniom lamel (matowe, błyszczące, zadrukowane, strukturowane, perforowane), tworzy liczne akcenty dekoracyjne.
Wymiary systemowe
W zależności od modelu i szerokości lamel
Obszar stosowania
Okna, drzwi, okna dachowe, podział wnętrza

Montaż

Rodzaj montażu
Ściana, sufit, wpust szyby, wnęka
System nośny
Wsporniki, wieszaki sprężyste
Stabilna, równa konstrukcja podłoża
Materiał mocujący w zależności od podłoża Warunek montażu na miejscu
Obsługa
Objaśnienie funkcji i konserwacji

Konserwacja, czyszczenie, naprawa

Konserwacja
Odkurzyć i wytrzeć na mokro
Czyszczenie w zakładzie specjalistycznym
Pionowa metoda szczotkowania i walcowania lub metoda ultradźwiękowa
Naprawa w zakładzie specjalistycznym
Wymiana lamel i naprawa techniki w zakładzie specjalistycznym lub u producenta

Zalety produktu

Dla użytkownika końcowego
Indywidualna regulacja światła i widoczności, charakterystyczna optyka, nowoczesny element urządzenia wnętrza, gra różnych barw w ramach jednej części wiszącej

Opis produktu

1.1. Definicja produktu

Żaluzja składa się z poziomych lamel aluminiowych, których wysokość i nachylenie można zmieniać.

1.2. Cechy konstrukcji

W profilu główki z aluminium lub blachy stalowej jest wbudowana technika do ciągnienia i zmian nachylenia. Sznurki lub taśmy prowadzące z poliestru niosą ułożone poziomo lamele. W celu stabilizacji są one uwypuklone (do wewnątrz lub na zewnątrz). Lamele mają 16 mm, 25 mm, 35 mm lub 50 mm szerokości. Część wiszącą podnoszą i opuszczają sznurki / taśmy ciągnienia.

Sznurki prowadzące i sznurki ciągnione są umocowane w dolnej listwie (z aluminium lub blachy stalowej). Listwa dolna jako obciążenie zabezpiecza pionowy spadek i możliwość zmian nachylenia elementów wiszących.

Sposób działania i obsługa

Funkcja żaluzji polega na zmianach nachylenia lamel w celu regulowania oświetlenia lub podnoszenia i opuszczania części wiszącej. Obsługa następuje poprzez sznurek, przekładnię lub silnik elektryczny.

Współdziałanie ruchu pionowego i zmian nachylenia lamel daje idealne możliwości kierowania światłem.

1.3. Warianty modeli

Mały profil główki

Żaluzje z małymi profilami główki (ca. 25 mm x 25 mm) produkowane są do powierzchni maks. 5 m².

Przy żaluzji z cięgnem sznurkowym można wybierać między następującymi możliwościami obsługi:

  • Cięgno sznurkowe i drążek do regulacji
  • Cięgno sznurkowe i odwracanie sznurka
  • Obsługa elektryczna

Przy montażu na ramie okiennej dostępna jest także prowadnica boczna (zabezpieczenie przed kołysaniem).

Żaluzja z przekładnią

Podnoszenie, opuszczanie i zmiana nachylenia lamel następują za pomocą jednego elementu obsługi (mono):

  • Łańcuszek koralikowy
  • Korba
  • Silnik

Warianty modeli z małym profilem główki są produkowane z lamelami o wymiarach 16 mm, 25 mm i 35 mm.

Formy specjalne

Ściany szczytowe (slope), trapezy i trójkąty są określane jako formy specjalne. Żaluzje te składają się z lamel o szerokości 16 mm i 25 mm. Obsługa następuje przez cięgno sznurkowe i drążek do regulacji.

Zmiana nachylenia następuje na całej powierzchni. Część wiszącą można podciągać tylko w obszarze prostokątnym do najmniejszej wysokości. Maksymalny skos nie może przekraczać 45°.

Żaluzje na dach

Żaluzje na powierzchnie dachowe są produkowane tylko z lamel o szerokości 35 mm. Takie lamele oferują lepszy naddatek i większą stabilizację niż lamele o szerokości 16 mm i 25 mm. Przy oknach ukośnych lamele są trzymane przez szyny boczne prowadnic lub linki stalowe. Obsługa następuje przez cięgno sznurkowe i drążek do regulacji, sznurek bezkońcowy lub silnik elektryczny.

Żaluzja na okna szwedzkie

Żaluzje na okna szwedzkie są montowane między szybami. Odstęp między szybami musi wynosić przy lamelach o szerokości 25 mm co najmniej 32 mm, a przy lamelach o szerokości 16 mm - 23 mm. W ramie okiennej następuje przekierowanie obsługi sznurka ciągnienia: nachylenie jest przenoszone do wewnątrz przez giętkie wrzeciono obrotowe. Przy obsłudze sznurkiem bezkońcowym i korbą przeniesienie sił następuje poprzez giętki wałek.

Żaluzja montowana do montażu na wpuście szyby

Ta zabudowana żaluzja nadaje się wyłącznie do montażu we wpuście szyby. Posiada ona zawsze zabezpieczenie przed kołysaniem i jest obsługiwana łańcuszkiem koralikowym. Głębokość ramy musi wynosić co najmniej 19 mm. Żaluzja sporządzana jest z lamel o szerokości 16 mm i 25 mm. Punkty przykręcania i mechanikę zakrywa osłona.

Średni profil główki

Średni profil główki (ok. 40 mm x 40 mm) nadaje się do zacieniania powierzchni do 10 m². Żaluzje z przekładnią są produkowane z lamel o szerokości 25 mm, 35 mm i 50 mm. Podnoszenie, opuszczanie i zmiana nachylenia lamel następuje poprzez jeden element obsługi (mono):

  • Sznurek bezkońcowy
  • Korba
  • Silnik

Możliwe wyposażenie w prowadnicę boczną (zabezpieczenie przed kołysaniem).

Duży profil główki

Duży profil główki (ok. 55 mm x 55 mm) nadaje się do powierzchni do maks. 20 m². Żaluzja z przekładnią składa się z lamel o szerokości 35 mm i 50 mm. Obsługa następuje w systemie mono:

  • Sznurek
  • Korba
  • Silnik

Możliwe jest wyposażenie w prowadnicę boczną (zabezpieczenie przed kołysaniem).

Część wisząca

Lamele z aluminium, lakierowane lakierem piecowym, wysoce elastyczne, odporne na uderzenia i zadrapania. Szerokości lamel: 16 mm, 25 mm, 35 mm i 50 mm.

Sznurki ciągnienia oraz sznurki i taśmy prowadzące są z poliestru, stabilnego pod względem formy i wymiarów.

2. Zastosowanie

2.1. Definicja korzyści

Za pomocą żaluzji możliwa jest precyzyjna regulacja światła i widoczności. Żaluzja służy dozasłaniania, jako ochrona przed słońcem, przed oślepianiem, ciepłem, jako dekoracja i do podziału wnętrza zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i sypialnych. Żaluzje są niezmiernie przydatne przy urządzaniu pomieszczeń biurowych i roboczych, szczególnie do zacieniania stanowisk pracy przy monitorze. Rozmaitość modeli oferujeszerokie spektrum rozmiarów i zastosowań.

2.2. Organizowanie i dekorowanie wnętrza

Wielka rozmaitość kolorów, możliwe zmiany barw i zastosowanie rozmaitych szerokości lamel dają różnorakie możliwości organizacji wnętrza. Równoległe linie poziome to ważny element optyczny. Lamele strukturowane, błyszczące, matowe, perforowane, dwubarwne i zadrukowane poszerzają możliwości, które uzupełnia jeszcze kolorowe wyposażenie dodatkowe.

2.3. Wymiary systemowe

Zasadniczo lamele węższe stosuje się do mniejszych powierzchni, a szersze do większych. Przy rosnącym ciężarze materiału do przyjęcia mechaniki. żywa się rozmaitych profilów główki. Ze względu na rozmaitość możliwych instalacji należy wziąć dokładne wymiary systemowe z danej kolekcji.

2.4. Zakres stosowania

Żaluzje montuje się na oknach, drzwiach, oknach dachowych i stałych powierzchniach szklanych oraz we wnętrzach w celu podziału i oddzielenia części pomieszczenia.

3. Montaż

3.1. Rodzaj montażu

Żaluzje można montować na ścianie, na suficie, we wnęce lub we wpuście szyby.

3.2. Systemy wsporników

Montaż następuje za pomocą wsporników sufitowych, ściennych lub odpowiednich wsporników specjalnych. Wieszaki sprężyste umożliwiają montaż bez uszkadzania skrzydeł okien/drzwi. Przywiększych odstępach między ścianami producenci oferują kątowniki w rozmaitych długościach.

3.3. Warunek montażu na miejscu

By zapewnić prawidłowe funkcjonowanie, żaluzje należy montować poziomo, zarówno na suficie, jak i na ścianie. Przy tym podłoże musi być odpowiednio stabilne i tak utworzone, by materiał mocujący znalazł konieczne oparcie.

3.4. Instrukcja obsługi na miejscu

Po wykonanym montażu instalację należy zademonstrować klientowi i przypomnieć o konieczności obsługi zgodnej z przepisami. Instrukcje montażu i konserwacji należy przekazać klientowi.

4. Konserwacja

4.1. Konserwacja przez użytkownika końcowego

Żaluzje można czyścić odkurzaczem lub wycierać na mokro.

4.2. Czyszczenie w zakładzie specjalistycznym

Czyszczenie żaluzji wykonują autoryzowane zakłady, np. VDS (Verband Deutscher Sonnenschutzreiniger - Związek Niemieckich Czyścicieli Ochron przed Słońcem). Znane metody to czyszczenie ultradźwiękami i metodą szczotkowania-walcowania.

4.3. Naprawa w zakładzie specjalistycznym

Wymiana sznurków i lamel oraz naprawa mechaniki w zakładzie specjalistycznym ewent. u producenta.

5. Zalety produktu

Żaluzja służy przede wszystkim do regulacji oświetlenia i widoczności. Żaluzje są dekoracyjne, ponadczasowe, łatwe w obsłudze, maja technikę nie wymagającą konserwacji i długą żywotność. Rozmaitość kolorów i szerokości lamel rozszerza możliwości dekoracyjne.

Aktualności