Indeks haseł

Absorpcja

Termin "absorpcja" pochodzi z łaciny i oznacza "przyjmować w siebie", a więc osłabienie promieniowania. Przy ochronie przed słońcem wartość absorpcji oznacza część energii świetlnej przejmowanej, to znaczy nie przepuszczanej przez tkaninę. Ta zabsorbowana energia świetlna jest z reguły zamieniana na ciepło.

Naparowywanie aluminium

Naparowane aluminium materiały do rolet są obecne na rynku od ok. 20 lat. Warstwa naparowana składa się z pigmentów aluminium i jest nanoszona na odwrotnej stronie towaru.

Alkaliczne środki czystości

Wartość pH jest stosowana w celu podziału substancji na kwasowe i zasadowe (alkalia/ługi) na skali od 0 do 14 (od "kwaśny" do "zasadowy"). Roztwór neutralny ma wartość pH około 7, kwas od poniżej 7 do 0, a zasada od 7 do 14.

Blokada

Urządzenie do blokowania na urządzeniach technicznych, jak np. zamek sznurka przy żaluzji.

Wykańczanie

Wykańczanie oznacza nadanie towarowi surowemu pożądanego wyglądu i właściwości i doprowadzenie go do stanu używalności. Do wykończenia zalicza się obróbka wstępna, np. merceryzowanie i termostabilizacja, farbowanie i drukowanie, mechaniczne procesy uszlachetniania, jak np. kalandrowanie, wytłaczanie i kreszowanie oraz uszlachetnienia chemiczne, jak np. dodawanie środka trudnopalnego i chroniącego przed zabrudzeniem.

Oślepianie

Przeciążenie oka ludzkiego przez bezpośrednie promieniowanie światła słonecznego.

Rozporządzenie o stanowiskach pracy przy monitorach

W Niemczech od 12. sierpnia 1996 roku obowiązuje rozporządzenie dotyczące stanowisk pracy przy monitorach. Jest ono częścią Rozporządzenia o stanowiskach pracy i wynika z przepisu UE z roku 1990. Sformułowano także wytyczne odnośnie zacieniania miejsc pracy przy monitorach (patrz broszura VIS "Zacienianie stanowisk pracy przy monitorach").

Czyszczenie przez szczotkowanie i walcowanie

Metoda czyszczenia żaluzji za pomocą dwóch dużych wirujących walców ze szczotkami i pojemnikami spraju, w temperaturze 30-80°.

Kreszowanie

Przy kreszowaniu tkanina przechodzi przez rurę do kreszowania, przy czym szeroki materiał jest ściskany w wiązkę. Przez to następuje kreszowanie w kierunku podłużnym. Za pomocą tzw. klocka towar jest dodatkowo kreszowany w kierunku poprzecznym. Tkanina przechodzi potem przez komorę gorąca, w której materiał podlega wstępnemu utrwaleniu przy dowozie pary w temperaturze 80-100°C. Dalsze wykańczanie następuje na ramie napinającej.

Lakierowanie lakierem piecowym

Wysychanie lakieru następuje w komorze wypalania / nagrzewania. Przy tej metodzie lakier jest szczególnie odporny.

Miara gotowa

Definitywna ostatnia miara instalacji do ochrony przed słońcem

Wpust szyby

Odległość przedniej krawędzi skrzydła okiennego / ramy okiennej od szyby.

Wymiary szyby

Dokładny wymiar szyby w szerokości i wysokości, bez uszczelki wargowej.

Specjalna metoda prania mechanicznego

Metoda czyszczenia instalacji lamel, rolet i plis, polegająca na kąpieli wodnej w temperaturze 30-40°C, w specjalnych środkach piorących. Kosz ze środkami piorącymi jest poruszany w wodzie do góry i na dół.

Szkło izolacyjne

Oszklenie systemów okiennych dwoma lub więcej szybami. Przestrzenie między szybami są wypełnione gazem lub powietrzem, przez co, w porównaniu z oszkleniem pojedynczym, przenikanie długofalowych promieni cieplnych zostaje zredukowane.

Lamówka

Wsunięty do obrąbka profil z tworzywa sztucznego, służący przymocowaniu materiału do wałka.

Wklęsły

Zapadnięty do środka, wydrążony.

Wypukły

Wygięty na zewnątrz, wybrzuszony.

Przycięcie laserowe

Zogniskowany promień światła tnie i spaja materiał.

Lux

Jednostka do mierzenia siły oświetlenia.

Szerokość/wysokość wnęki

Miara otworu w ścianie w świetle.

Szerokość pakietu

Wymiar pakietu lamel w stanie ściągniętym.

Wysokość pakietu

Wymiar instalacji do ochrony przed słońcem w stanie podciągniętym, wraz z profilem główki.

Zabezpieczenie przed kołysaniem

Napięcie boczne przy montażu na ruchomych skrzydłach okien lub drzwi.

Perforowany

Perforacja - łac. przebicie, dziurawienie

Perlex = chroniony znak towarowy związku VIS

W celu ochrony przed słońcem tekstylia do instalacji pokryte są po stronie odwrotnej warstwą perłowego pigmentu. Zalety tego powleczenia to wysokie wartości refleksji i odporność na środki alkaliczne. Przy tym uszlachetnieniu po stronie pomieszczenia zachowane są struktura tkaniny, intensywność i kolor materiału.

Instalacja plafonowa

Plafon - z franc. plafond, "sufit pokoju". Zasłona i ochrona przed słońcem przy otworach w suficie / w ogrodach zimowych

Plisowanie

W pierwszej fazie plisowania materiał, przy użyciu ostrza, jest układany w fałdy o określonej formie i głębokości. W drugiej fazie towar podlega utrwalaniu przez działanie wysokich temperatur. Standardowa głębokość fałdy w plisach wynosi 20 mm.

Plisowane mogą być tylko materiały z tworzyw chemicznych, które można utrwalać na gorąco, np. poliester, Trevira CS, octan lub tkanina mieszana.

Powleczenie proszkiem

W tym celu metal jest posypywany proszkiem, a potem przechodzi przez komorę wypalania/pomieszczenie grzewcze. Proszek wchodzi z metalem w szczególnie silny związek, dlatego powleczenia proszkiem są bardzo odporne na drapanie.

Odbijanie światła

W dziedzinie ochrony przed słońcem stopień odbijania oddaje wartość promieniowania słonecznego, które jest odrzucane z powrotem wprost lub w formie rozproszonej. Im więcej promieniowania jest odbijane, tym mniej może dotrzeć do pomieszczenia i go nagrzać. Wartość odbijania można podwyższyć, powlekając materiały pigmentem perłowym.

Druk rotacyjny

W druku rotacyjnym stosuje się walcowate szablony, wykonane z blach drobnoporowata. Farba drukarska jest automatycznie wprowadzana w szablony i rozprowadzana znajdującą się we wnętrzu raklą. Zaleta tej metody polega na tym, że można w ten sposób zadrukować materiały do 240 cm szerokości i przy użyciu do 24 kolorów.

Materiały trudnopalne

Wszystkie materiały można, zgodnie z normą DIN 4102 B1, tak spreparować, że staną się trudnopalne, przy czym właściwość ta może z czasem zostać utracona. W przypadku Trevira CS i włókna szklanego trwała modyfikacja w kierunku trudnopalności następuje już na etapie produkcji włókna.

Slope

Położenie ukośne. Zakres stosowania: ściany szczytowe i ogrody zimowe.

Roleta typu Soft

Wariant rolety z cięgnem sprężynowym. Specjalny mechanizm sprężynowy spowalnia proces zwijania do góry. Po zwolnieniu blokady roleta samodzielnie zwija się powoli w pozycję krańcową.

Formy specjalne

Ochrony przed słońcem, które mają mniej niż cztery kąty proste.

Materiały

Materiały transparentne: umożliwiające prześwitywanie. Przy tych materiałach wykończenie nie utworzyło filmu między odstępami w kratce tkaniny. Dlatego elementy znajdujące się za materiałem mogą być wyraźnie rozpoznawalne.

Te materiały mają raczej charakter dekoracyjny, a dzięki specjalnemu powleczeniu, odpowiednio do funkcji, są sztywne i odporne na przecinanie.

Materiały półtransparentne to typowe materiały do światła dziennego z funkcją zasłaniania. Zwarta powłoka tworzy film między odstępami w kratce tkaniny. Dlatego elementy znajdujące się blisko materiału mogą być widziane tylko schematycznie. Prześwitywanie przez materiał nie jest możliwe, jednak wpadające światło, zależnie od koloru materiału mniej lub bardziej jasne, może dostać się do pomieszczenia. Przy bardzo ciemnych kolorach przez sam kolor własny materiału i związaną z tym niską przenikalność ma miejsce działanie zaciemniające.

Materiały nietransparentne mają na stronie odwrotnej powleczenie piankowe, które, ze względu na dobre odbijanie, jest często białe. Warstwa piankowa tworzy zamkniętą powierzchnię, dzięki czemu osiąga się redukcję przenikalności światła. Elementów znajdujących się za materiałem nie można rozpoznać. Pomieszczenie zacienione tymi materiałami jest skąpane w łagodnym świetle, a poza tym następuje wysokie odbijanie.

Materiały zaciemniające lub typu Blackout mają na odwrotnej stronie kilka warstw pianki, w tym warstwę pianki czarnej. Ta warstwa zapobiega przenikaniu światła przez materiał. Materiały do rolet typu Blackout nie przepuszczają światła, toteż są one używane do zaciemniania.

Screen

Tkanina kratowa z włókna szklanego lub poliestru, zaizolowana tworzywem sztucznym.

Przenikalność

Stopień przenikalności oznacza ilość światła, którą materiał przepuszcza. Im wyższa przenikalność, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu.

Metoda druku transferowego

Metodzie drukowania transferowego żądany deseń jest najpierw drukowany na papierze. Materiał przechodzi razem z papierem przez wałki podgrzane do temperatury 160-220°C, przez co wzór jest przenoszony.

Czyszczenie ultradźwiękami

Metoda czyszczenia żaluzji, lameli z PVC, z aluminium i wszystkich twardych surowców, bazująca na turbulencjach cieczy: wysokoczęstotliwościowych, bogatych w energię, w kąpieli wodnej o temperaturze 30-80°C, w specjalnych środkach piorących.

VDS

Skrót od Verband Deutscher Sonnenschutzreiniger - Związek Niemieckich Czyścicieli Ochron przed Słońcem

Stowarzyszenie VIS

Skrót od „Verband Innerer Sicht- und Sonnenschutz e. V.“ - Związek Wewnętrznych Zasłon i Ochrony przed Słońcem.

Włókniny

Włókniste materiały złożone, wzmocnione w wyniku różnych procesów mechanicznych, chemicznych lub termicznych.

Związek VIS
Wewnętrzne Zasłony i Ochrony przed Słońcem

Aktualności