KNX - EIB - Inteligentny dom, budynek, mieszkanie, biuro
Czy potraficie wyobrazić sobie budynek lub mieszkanie, które w kompleksowy sposób będzie sterowało za Was pracą urządzeń grzewczych, oświetleniowych czy wentylacyjnych? Niektórym może się wydawać, że to „melodia przyszłości“. Nic bardziej mylnego, już dziś jest to całkowicie realne. Takie możliwości daje bowiem system Instabus EIB (European Installation Bus), który pozwoli Ci mieszkać inteligentnie. Cały problem polega jednak na tym, że ten system pozwala na dużo, dużo więcej. W tej sytuacji Drogi Przyszły Użytkowniku, lepiej żebyś miał bardzo bogatą wyobraźnię. Tylko ona będzie bowiem ograniczała możliwości wykorzystania systemu EIB w praktyce w taki sposób, aby dawał on Ci największy komfort.
Komfort i bezpieczeństwo
Funkcjonalna integracja instalacji mieszczących się w mieszkaniu lub w budynku to najważniejsze zadanie dla systemu EIB. Z zadania tego instalacja wywiązuje się wzorowo. Poszczególne elementy systemu samoczynnie reagują na nawet najmniejsze zmiany parametrów innych pojedynczych urządzeń. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich funkcji, które daje zastosowanie systemu. Do najważniejszych z nich i najczęściej używanych zaliczymy jednak: oszczędne zarządzanie energią, regulację temperatury poprzez odpowiednie ustawienia parametrów grzewczych i wentylacyjnych, dostosowanie oświetlenia do panujących warunków, nadzór i kontrola dostępu do obiektu lub pomieszczeń, monitorowanie zagrożeń (czujniki ruchu, zalania, opadu, dymu, dwutlenku węgla, itp.), program symulacji obecności mieszkańców w pomieszczeniach, automatyczne nawadnianie, komunikowanie o stanach zakłóceniowych, sterowanie pracą markiz i żaluzji (wewnętrznych oraz zewnętrznych), komunikację z innymi systemami czy też możliwość zdalnego zarządzania i serwisu za pośrednictwem smartfona lub komputera podłączonego do intenetu. System EIB może również kierować pracą programowalnych urządzeń AGD (pralki, lodówki, kuchenki, zmywarki, itp.) w taki sposób, aby uruchamiały się o wybranej porze dnia. Dzięki temu, kiedy wrócisz z pracy, może na Ciebie już czekać gorąca kawa. Istotne jest też to, że ewentualna awaria zasilania, nie spowoduje żadnych zmian we wcześniejszych ustawieniach a wszystkie urządzenia będą później działać zgodnie z tym, jak zostały skonfigurowane i zaprogramowane.
Inteligentne rolety, kanisze i żaluzje
Pewnie wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można zastosować system EIB do pracy rolet, żaluzji czy karniszy? Również w tym przypadku możliwości jest bardzo wiele. Rolety mogą być bowiem sterowane indywidualnie lub grupowo, podnoszone i opuszane całkowicie albo ustawiane na wymaganej wysokości. Ponadto ustawią się one automatycznie o określonej porze oraz w zależności od natężenia światła słonecznego i innych warunków atmosferycznych, takich jak wiatr czy deszcz. Jeżeli trzeba, lamelki żaluzji znajdą optymalny kąt nachylenia względem promieni słonecznych (w pomieszczeniu ma być jasno, ale jednocześnie światło nie może oślepiać domowników). Całość funkcjonuje w taki sposób, aby światło dzienne umożliwiało oszczędność energii i równocześnie nie doprowadzało do nadmiernego ogrzania pomieszczeń w ciepłych miesiącach roku. Samo przekręcenie klucza w zamku drzwi wejściowych do domu może już przykładowo spowodować samoczynne opuszczanie się rolet zewnętrznych i podnoszenie się zasłon wewnętrznych, które będą wtedy mniej podatne na przyjmowanie kurzu. Użytkownik zostanie też powiadomiony sygnałem ostrzegawczym w przypadku niezamkniętego okna lub antywłamaniowej rolety. Możliwość zastosowania tych wszystkich rozwiązań przewidziała oczywiście firma Silent Gliss, której wszystkie systemy wpisują się w ideę inteligentnego budynku.
Nowoczesność i prostota
Wszystkie opcje systemu EIB sprawiają, że życie w inteligentnym domu jest nie tylko bardziej komfortowe, ale również bezpieczniejsze i tańsze. Nie zapominajmy bowiem o tym, że ten rodzaj instalacji pozwala znaleźć ustawienia optymalne sprawiające, że całość jest dużo bardziej energooszczędna w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych. Dodatkową zaletą jest też zmniejszenie ilości przewodów w całym budynku. System EIB można łatwo rozbudować i modyfikować jego funkcje, a co najważniejsze, nie wymaga to zmian w elektrycznej instalacji. Całość jest standardem otwartym, użytkownik nie jest więc przywiązany do jednego producenta czy dostawcy. Montaż i uruchomienie systemu są dosyć łatwe, również w istniejących już budynkach. Wygodniejsze jest jednak oczywiście okablowanie budynku magistralnym przewodem EIB już w początkowej fazie inwestycji. Zwłaszcza, że koszt tego przedsięwzięcia będzie niższy od montażu przewodu tradycyjnego, którego potrzeba też znacznie więcej.
Instalacje wykorzystujące system EIB znajdują zastosowanie w mieszkaniach i w domkach jednorodzinnych, ale sprawdzą się również w halach przemysłowych czy w budynkach użyteczności publicznej, takich jak kina, biblioteki, restauracje, centra handlowe, biurowce oraz hotele.