Vertical

Opis produktu

Definicja produktu
Zawieszenie z lamel pionowych z możliwością ustawiania nachylenia - po bokach można je odsuwać i zaciągać. Cechy konstrukcji Vertical składa się z:
  • Szyny górnej z aluminium, z wbudowaną techniką do zmiany nachylenia lamel oraz do odsuwania i zaciągania części wiszącej
  • Lamel zawieszonych w karetce szyny górnej
  • Płytek obciążających wsuniętych w dolne obrąbki lamel i powiązanych łańcuszkami odległościowymi
  • Sposób działania
  • Cięgno sznurkowe / łańcuszek do regulacji
  • Przekładnia
  • Silnik
Warianty modeli
  • Instalacje swobodnie wiszące
  • Instalacje typu Slope
  • Instalacje zagięte
  • Instalacje plafonowe
Standardowe szerokości lamel: 127 mm, 89 mm
Obsługa
  • Cięgno sznurkowe / łańcuszek do regulacji
  • Łańcuszek bezkońcowy
  • Obsługa drążkiem
  • Obsługa elektryczna
Materiał/tkaniny ze specjalnym wykończeniem
  • Bawełna
  • Poliester
  • Włókno mieszane
  • Włókniny
  • Tkanina typu screen
  • Folie
  • Włókno szklane
  • Włókno Trevira CS
  • Aluminium

Zastosowanie

Definicja korzyści
Vertical służy do regulacji wpadającego światła przez zmiany nachylenia lamel: zasłanianie, ochrona przed słońcem, ochrona przed oślepieniem, przed nagrzewaniem, dekoracja, podział wnętrza
Organizowanie i dekorowanie wnętrza
Wyraziste linie pionowe, kolor, wzory drukowane, struktura tkaniny, zmienne kolory
Wymiary systemowe
W zależności od modelu i szerokości lamel
Obszar stosowania
Okna, drzwi, świetliki, podział wnętrz

Montaż

Rodzaj montażu
Ściana, sufit, wnęka
System nośny
Wieszak opaskowy, kątownik
Warunek montażu na miejscu
Stabilna, równa konstrukcja podłoża Materiał mocujący w zależności od podłoża
Obsługa
Objaśnienie funkcji i konserwacji

Konserwacja, czyszczenie, naprawa

Konserwacja
Odkurzyć i wytrzeć na mokro
Czyszczenie w zakładzie specjalistycznym
Metoda mechanicznej kąpieli zanurzeniowej w profesjonalnej pralni
Naprawa w zakładzie specjalistycznym
Wymiana lamel i naprawa techniki w zakładzie specjalistycznym lub u producenta

Zalety produktu

Dla użytkownika końcowego
Wielkopowierzchniowe możliwości zacieniania z indywidualną regulacją światła i widoczności. Wyraziste linie pionowe; nie wymagająca konserwacji, łatwa w obsłudze technika i łatwe do prania elementy wiszące. Możliwość zastosowania różnych kolorów w ramach jednej instalacji

1. Opis produktu

1.1. Definicja produktu

Verticale składają się z pionowych lamel, które można zaciągać i odciągać na bok oraz zmieniać ich nachylenie.

1.2. Cechy konstrukcji

Szyna górna z aluminium posiada technikę konieczną do ciągnienia i zmiany nachylenia lamel. Lamele są zawieszone w hakach karetek. Płytki obciążające w dolnych obrąbkach utrzymują lamele w pozycji pionowej. Są one powiązane łańcuszkami odległościowymi. Alternatywnie płytki można zespawać - w takim przypadku łańcuszków łączących nie trzeba używać.

Standardowe szerokości lamel to 127 mm i 89 mm.

1.3. Obsługa

Obsługa verticali następuje poprzez cięgno sznurkowe i łańcuszek do regulacji, łańcuszek bezkońcowy, korbę lub silnik elektryczny.

1.4. Warianty modeli

W zależności od formy okna i dziedziny zastosowania możliwe są następujące warianty modeli:

Instalacje pionowe
Swobodnie wiszące

Instalacje są odsuwane na bok i zaciągane cięgnem sznurkowym ewent. łańcuszkiem do regulacji, łańcuszkiem bezkońcowym, korbą lub silnikiem. Najbardziej rozpowszechniona obsługa następuje poprzez cięgno szurkowe i łańcuszek do regulacji. Łańcuszek bezkońcowy lub korba umożliwiają ciągnienie i zmianę nachylenia lamel przy użyciu jednego elementu obsługi. Obsługa może znajdować się, do wyboru, z prawej lub z lewej strony.

Zagięte

Do dyspozycji są także instalacje zagięte, do zamontowania w wykuszu lub pod łukiem. Są one odsuwane na bok i zaciągane cięgnem sznurkowym ewent. łańcuszkiem do regulacji, łańcuszkiem bezkońcowym, korbą lub silnikiem.

Łańcuszek bezkońcowy lub korba umożliwiają ciągnienie i zmianę nachylenia lamel przy użyciu jednego elementu obsługi. Obsługa do wyboru z prawej lub z lewej strony. Przy instalacji pod łukiem pakiet można ściągać tylko do środka.

Ściana szczytowa

Instalacje są obsługiwane cięgnem sznurkowym ewent. łańcuszkiem do regulacji, łańcuszkiem bezkońcowym, korbą lub silnikiem. Lamele są podciągane do najwyższego punktu. Obsługa znajduje się do wyboru z prawej lub z lewej strony.

Instalacje plafonowe

Instalacje plafonowe można obsługiwać cięgnem sznurkowym, łańcuszkiem lub silnikiem. Lamele są prowadzone między równolegle biegnącymi szynami. Pakiety można rozmieszczać z jednej strony, w środku, po stronie lewej ewent. po prawej lub symetrycznie.

1.5. Materiały i tkaniny

Materiały do lamel są sporządzane z bawełny, poliestru, włókien mieszanych, włókna szklanego, PVC, aluminium lub Trevira CS. Znajdują tu zastosowanie głównie sploty podstawowe, jak płócienny, rypsowy, skośny lub atłasowy. Są one jednokolorowe, drukowane lub wypalane. Materiały typu screen są produkowane z włókna szklanego, poza tym są jeszcze folie i włókniny.

Tkaniny lamel otrzymują specjalne wykończenie, tak by były płaskie oraz stabilne pod względem wymiarów i formy. Obrąbki do elementów zawieszających i płytek obciążających są spajane termicznie, sklejane lub zszywane.

Przez wykończenie można właściwości materiałów dostosować do rozmaitych wymagań, np. dodając warstwy przyciemniające i/lub odbijające światło.

P e r l e x

2. Zastosowanie

2.1. Definicja korzyści

Verticale nadają się zwłaszcza do dużych powierzchni okiennych w pomieszczeniach mieszkalnych, sypialnych i roboczych. Verticalami można zacieniać okna prostokątne, szczytowe, kombinacje i nietypowe formy okienne. Przez zmiany nachylenia pionowych lamel możliwa jest precyzyjna regulacja wpadającego światła.

Możliwości nastawiania i wielość rodzajów lamel gwarantują optymalne zastosowanie przy zacienianiu stanowisk pracy przy monitorze.

2.2. Organizowanie i dekorowanie wnętrza

Interesujące struktury tkanin, precyzyjnie dobrana paleta barw, stosowanie różnych kolorów lamel w ramach jednej instalacji to decydujące elementy organizacji wnętrza przy użyciu verticali. W zależności od pozycji okien vertical może być jedno- lub wieloczęściowy, symetryczny lub asymetryczny. Pakiety lamel mogą znajdować się na lewo, na prawo lub w środku. Przy kombinacjach drzwiowych i okiennych można w ramach jednej instalacji stosować lamele różnej długości.

3. Montaż

Szynę górną montuje się pod sufitem lub za pomocą kątowników na ścianie. Do montażu na suficie używa się najczęściej opaski. Do sufitów podwieszanych opracowano specjalny wspornik - patrz ilustracja -, którego nie trzeba mocować śrubami. Przy montażu na suficie do dyspozycji są specjalne profile.

Ważnym warunkiem umocowania verticalu jest stabilne i równe podłoże. Nierówności na suficie można wyrównać przez montaż opaski. Materiał mocujący należy dostosować do danego podłoża.

3.1. Instrukcja obsługi

Do obowiązków wobec klienta należy objaśnienie funkcji i przekazanie instrukcji obsługi i konserwacji.

4. Konserwacja

4.1. Konserwacja przez użytkownika końcowego

Lamele z materiału można na ogół czyścić odkurzaczem lub na mokro. Przy lamelach z Trevira CS możliwe jest pranie w pralce (patrz specjalny przepis konserwacji produktu).

4.2. Czyszczenie w zakładzie specjalistycznym

Czyszczenie lamel następuje w autoryzowanych zakładach specjalistycznych (VDS - Verband Deutscher Sonnenschutzreiniger - Związek Niemieckich Czyścicieli Ochron przed Słońcem), np. przez specjalną procedurę prania mechanicznego.

4.3. Naprawa w zakładzie specjalistycznym

Wymiana lamel oraz naprawa mechaniki może nastąpić w zakładzie specjalistycznym lub u producenta.

5. Zalety produktu dla użytkownika końcowego

Vertical nadaje się zwłaszcza do wielkich powierzchni okiennych. Prosta obsługa i bezstopniowe sterowanie widocznością i światłem to duże zalety produktu. Obfitość rodzajów materiałów, różne możliwości organizowania wnętrza dzięki wielości barw lamel i długa żywotność to dodatkowe kryteria przy wyborze.

Aktualności