Zasłona panelowa

Przegląd

Opis produktu

Definicja produktu
Zasłona panelowa składa się z gładkich pasm materiału, poruszanych tam i z powrotem po systemie szyn.
Cechy konstrukcji
Elementami zasłony panelowej są:
 • System szyn z aluminium, co najmniej dwubieżny.
 • Wózek panelowy / karetka z aluminium lub tworzywa sztucznego, z taśmą na rzepy
 • Pasma materiału, umocowane na wózku panelowym taśmą na rzepy
 • Obrąbek dolnego krańca z wsuniętym profilem obciążającym z aluminium
 • Sposób działania
 • Drążek do przesuwania
 • Cięgno sznurkowe
 • Silnik
Warianty modeli
 • Instalacje proste
 • Instalacje zgięte poziomo
 • Obsługa
 • Cięgno sznurkowe
 • Drążek do przesuwania
 • Obsługa elektryczna
Materiał
 • Bawełna
 • Len
 • Wiskoza
 • Poliester
 • Włókno mieszane
 • Włókniny
 • Tkanina typu screen
 • Włókno szklane
 • Trevira CS

Zastosowanie

Definicja korzyści
Zasłona panelowa służy do regulowania światła w pionie przez przesuwanie na bok: Zasłanianie i ochrona przeciwolśnieniowa dla dużych i średnich powierzchni okiennych lub do podziału wnętrza, łatwa wymiana elementów wiszących
Organizowanie i dekorowanie wnętrza
W dziedzinie wyposażenia wnętrz zasłona panelowa tworzy dekoracyjne akcenty poprzez kolor, strukturę tkaniny, wzór druku i jako tkanina wypalana. Przy nakładaniu się na siebie pojedynczych pasm tkaniny powstają różne przejrzystości.
Wymiary systemowe
Powierzchnie średnie do dużych, wózki panelowe do 120 cm, co najmniej 5 cm naddatku wózków panelowych
Obszar stosowania
Okna, drzwi, podział wnętrza

Montaż

Rodzaj montażu
Ściana, sufit, wnęka
System wsporników
Rozpora, wieszak opaskowy, kątownik w rozmaitych wysięgach
Warunek montażu na miejscu
Stabilna, równa konstrukcja podłoża
Obsługa
Objaśnienie funkcji i konserwacji

Konserwacja, czyszczenie, naprawa

Konserwacja
Wyczyścić odkurzaczem i wytrzeć, prać, czyścić
Czyszczenia
Czyszczenie przez zakład specjalistyczny
Naprawa przez zakład specjalistyczny
Wymiana materiału i naprawa techniki w zakładzie specjalistycznym lub u producenta

Zalety produktu

Dla użytkownika końcowego
Dekoracyjny, wielkopowierzchniowy, gładka prezencja, łatwy do prania, łatwy w obsłudze, łatwa wymiana elementu wiszącego, nie wymaga konserwacji

Opis produktu

1.1. Definicja produktu

Zasłona panelowa składa się z gładkich pasm tkaniny, prowadzonych tam i z powrotem za pomocą systemu szyn.

1.2. Cechy konstrukcji

Profile szynowe (od dwu- do pięciobieżnych) są z aluminium i można je ze sobą dowolnie kombinować (np. 3+4=7-bieżne). Wózki panelowe są sporządzone z tworzywa sztucznego lub z aluminium, z przymocowaną taśmą z rzepami.

Dokładnie konfekcjonowane pasma tkaniny są na górnym krańcu zaopatrzone we flauszową taśmę i przymocowane do wózka panelowego.

Dolny kraniec tworzy obrąbek z wsuniętym obciążającym profilem aluminiowym. Pasma tkaniny powinny zachodzić na siebie na co najmniej 5 cm, aby uniemożliwić zaglądanie lub prześwitywanie w punktach przebijania.

Sposób działania i obsługa

Wózki panelowe są prowadzone w biegach szyny aluminiowej. Cofnięte wózki panelowe są ustawiane jeden za drugim. Zamontowane na wózkach panelowych kątowniki zabieraka pociągają za sobą następne wózki panelowe. Obsługa jest możliwa poprzez drążek do przesuwania, cięgno sznurkowe lub silnik.

1.3. Warianty modeli

Przegląd modeli zasłon panelowych
Instalacje proste

Swobodnie przesuwalne wózki panelowe bez kątowników zabierakowych. Wszystkie pasma tkaniny są niezależnie od siebie poruszane drążkiem do przesuwania.

Wózki panelowe z kątownikiem zabierakowym i drążkiem do przesuwania, cięgnem sznurkowym lub elektrycznym. Tylny wózek panelowy służy jako wózek ciągnący i zabiera ze sobą następny wózek panelowy.

Instalacje zgięte poziomo

Wózek panelowy z kątownikiem zabierakowym, drążkiem do przesuwania, cięgnem sznurkowym lub elektryczny. Minimalny promień zagięcia 100 cm. Profile tylko dwu- i trójbieżne (kombinowane)

1.4. Materiał

Materiały na zasłony panelowe mogą być sporządzane z najrozmaitszych materiałów włóknistych, czystych lub mieszanych. Znajdują tu zastosowanie wszystkie sploty podstawowe i pochodne: jako jednobarwne, nieprześwitujące, przejrzyste, zadrukowane, wypalane, materiały typu screen, folie i włókniny.

Zastosowanie

2.1. Definicja korzyści

Zasłona panelowa to dodatkowa możliwość dekoracji okiennej. Można ją także stosować do zasłaniania i ochrony przeciwolśnieniowej przy średnich i dużych powierzchniach okiennych. Pasma materiału można przesuwać według życzenia użytkownika. Dalsze zalety produktu to łatwa obsługa i bezproblemowe zdejmowanie pasm materiału.

2.2. Organizowanie i dekorowanie wnętrza

Gładkie, równe i prostoliniowe powierzchnie zasłony panelowej podkreślają szczególnie wyraźnie strukturę materiału, kolory i sploty. Przesuwanie paneli umożliwia efektowną grę światła i cienia. Szerokość pasma może być użyta jako element dekoracyjny, zależnie od wzoru materiału. W jednej instalacji można kombinować różne wzory druku, jednolite kolory i struktury.

2.3. Wymiary systemowe

Szerokość instalacji jest wyznaczana przez długości dostarczanych profili; za pomocą łączników szynowych można ją powiększyć. Liczba biegów jest ustalana wyborem różnych profili. Wysokość wynika z długości pasm materiału. Zalecona szerokość wózka panelowego wynosi od 60 cm do 120 cm, zależnie od wybranego materiału. Prawidłowe funkcjonowanie zapewnia co najmniej 5 cm naddatku poszczególnych paneli.

2.4. Zakres stosowania

Zasłony panelowe są alternatywą do innych dekoracji z materiałów. Nadają się zwłaszcza do dekorowania średnich i dużych powierzchni drzwiowych i okiennych.

3. Montaż

3.1. Rodzaj montażu

Zasłony panelowe można montować na ścianie, na suficie i we wnęce.

3.2. Systemy nośne

Umocowanie na suficie następuje za pomocą rozpór lub wieszaków opaskowych. Do montażu na ścianie służą kątowniki ścienne, oferowane w rozmaitych długościach.

3.3. Warunek montażu na miejscu

Warunkiem lekkiego biegu wózków panelowych jest montaż na stabilnym, równym podłożu konstrukcyjnym.

3.4. Instrukcja obsługi na miejscu

Po montażu instalacje należy zademonstrować użytkownikowi. W tym kontekście należy przypomnieć o konieczności obsługi zgodnej z przepisami. Instrukcje montażu i konserwacji należy przekazać klientowi.

4. Konserwacja

4.1. Konserwacja przez użytkownika końcowego

Materiały można łatwo zdejmować z wózków panelowych i, zależnie od rodzaju materiału, prać lub czyścić. Można je czyścić również odkurzaczem, odkurzać lub wycierać na mokro. Po czyszczeniu pasma materiału należy ponownie zamontować na wózkach panelowych.

4.2. Czyszczenie w zakładzie specjalistycznym

Czyszczenie materiałów następuje według instrukcji prania dla danego rodzaju materiału lub w zakładach specjalistycznych, np. VDS (Verband Deutscher Sonnenschutzreiniger - Związek Niemieckich Czyścicieli Ochron przed Słońcem).

4.2. Naprawa w zakładzie specjalistycznym

Wymiana materiału oraz naprawa techniki może nastąpić w zakładzie specjalistycznym ewentualnie u producenta.

5. Zalety produktu

5.1. Dla użytkownika końcowego

Zasłona panelowa to dodatkowa atrakcyjna możliwość dekoracji okna. Dzięki możliwości przesuwania na bok i nakładaniu się na siebie materiału powstają interesujące efekty estetyczne. Łatwa obsługa i bezproblemowe zdejmowanie pasm materiału to dalsze zalety produktu.