Nowoczesna ochrona przed słońcem - natura wskazuje nam drogę

Badanie ESCORP-EU25

ES-SO - Europejska Organizacja Ochrony Przed Słońcem - reprezentuje w Brukseli krajowe stowarzyszenia przemysłu ochrony przed słońcem i zacieniania.

Niniejsza broszura opisuje najważniejsze ustalenia badania zleconego aktualnie przez ES-SO. Dowodzi ono wyraźnie, że nowoczesne systemy ochrony przed słońcem mogą znacząco zmniejszyć zużycie energii w Unii Europejskiej.

Całe badanie można znaleźć na stronie www.Bktex.com pod tytułem ESCORP-UE-25.

R.E.S.

111 milionów ton CO2 - Nowoczesne systemy ochrony przed słońcem oznaczają ogromny potencjał w dziedzinie ochrony klimatu i oszczędnego zużywania paliw kopalnych.

Oszczędzanie energii poprzez nowoczesną ochronę przed słońcem.

Tania energia dla przyszłych pokoleń to jedno z głównych wyzwań dla naszego społeczeństwa.

Badanie ESCORP-EU25 Instytutu Physibel w Meldegem / Belgia potwierdza:

Już tylko przez zastosowanie ochrony przed słońcem zużycie energii w Europie można obniżyć tak, że rocznie zaoszczędzi się 80 mln ton CO2 przy chłodzeniu i 31 mln ton CO2 przy ogrzewaniu domu.

Nowoczesne systemy ochrony przed słońcem oznaczają ogromny potencjał w dziedzinie ochrony klimatu i oszczędnego zużywania paliw kopalnych. Mrówki budują mrowiska w taki sposób, że po odpowiedniej stronie wchłania ono promieniowanie cieplne słońca porannego i wieczornego.

W centrum uwagi: efektywność energetyczna

Na całym świecie korzystanie z budynków oznacza 40% całkowitego zużycia energii. Tylko na ogrzewanie i chłodzenie zużywana jest połowa tej wielkości - i tu tkwią możliwości znacznie lepszej efektywności energetycznej.

Nowoczesna ochrona przed słońcem zmniejsza zużycie energii

Do tej pory przy budowaniu nowych domów i renowacji starych zwracano szczególną uwagę na efektywność systemów ogrzewania i izolacji. Tymczasem także ochrona przed słońcem przyczynia się znacznie do oszczędności energii przez regulowanie w pomieszczeniu temperatury i kąta wpadania światła.

Automatycznie sterowana ochrona przed słońcem oszczędza energię potrzebną do ogrzewania, sztucznego oświetlenia i klimatyzacji.

Z perspektywy legwanów świat jest mozaiką plam ciepłych i zimnych. Poprzez ciągłe przemieszczanie się z miejsc o na przemian wysokiej i niskiej temperaturze zwierzęta te są w stanie regulować temperaturę ciała i utrzymywać ją stale na poziomie o jedynie nieznacznej zmienności.

Nowoczesna ochrona przed słońcem w celu optymalizacji klimatu w pomieszczeniach

W nowoczesnym budownictwie często stosuje się szkło. Przez to, zwłaszcza podczas zimnych nocy, budynki z dużymi powierzchniami szklanymi mogą się szybko wychładzać. Intensywne ogrzewanie staje się konieczne.

Automatycznie sterowane rolety zewnętrzne i ochrona przed słońcem są dziś w stanie tak dozować wnikającą energię słoneczną, że w pomieszczeniu stale panuje przyjemny klimat.

Bez nowoczesnej ochrony przed słońcem pomieszczenia mogą szybko ulec przegrzaniu. Przez okna przenikają promienie słoneczne, które zamieniają się w energię cieplną - powietrze nagrzewa się i dochodzi do powstania zatoru cieplnego.

Nowoczesna ochrona przed słońcem pomaga unikać przegrzania przy silnym napromieniowaniu słonecznym i zapobiega wychładzaniu się budynku w zimnych porach roku.

Rośliny rosnące na pustyni muszą przetrwać w ekstremalnych warunkach. Przed wysokimi temperaturami chronią je kolce, włoski i warstwy wosku.

Nowoczesna ochrona przeciwsłoneczna zmniejsza koszty eksploatacji urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowoczesne systemy ochrony przed słońcem zmniejszają zapotrzebowanie na energię potrzebną do chłodzenia budynków. W szczególności można obniżyć koszty bieżące klimatyzatora. W wielu przypadkach klimatyzator można zamienić na mniejszy, a tym samym tańszy.

Oto jak wyraźnie nowoczesne systemy ochrony przed słońcem zatrzymują dopływ ciepła. W przypadku zwykłego szkła, bez stosowania ochrony przed słońcem, do pomieszczenia wnika około 60% energii słonecznej. W połączeniu z wewnętrzną, silnie odbijającą światło ochroną przed słońcem, dopływ ciepła można zmniejszyć do 30%. Przy zewnętrznej ochronie przed słońcem do pomieszczenia dociera tylko 5% energii słonecznej.

Nowoczesną ochronę przed słońcem należy stosować nie tylko od południowej strony budynku. Zapotrzebowanie budynku na energię do chłodzenia można znacznie zmniejszyć również poprzez ochronę na fasadach skierowanych na północ. Jak dowodzi badanie ESCORP-EU25, dotyczy to wszystkich europejskich stref klimatycznych.

Futro niedźwiedzia polarnego utrzymuje swego nosiciela w cieple także przy arktycznych temperaturach. Zamknięte między włoskami powietrze pełni funkcję warstwy izolacyjnej.

Nawet 10%-owa oszczędność kosztów ogrzewania dzięki nowoczesnej ochronie przed słońcem

Badanie ESCORP-EU25 udowadnia: zużycie energii na ogrzewanie budynku można znacznie zmniejszyć, najlepiej stosując kombinację rolet zewnętrznych i wewnętrznej ochrony przed słońcem. Dzięki dodatkowej warstwie powietrza i odbijaniu ciepła znacznie poprawia się izolacja cieplna okna. W ten sposób można oszczędzić nawet do 10% energii grzewczej.

Pomiędzy wewnętrzną ochroną przed słońcem i roletami zewnętrznymi powstają dodatkowe warstwy powietrza, które zmniejszają straty ciepła w nocy.

Zapotrzebowanie na energię grzewczą w zależności od stosowania rolet zewnętrznych i ochrony przed słońcem

Technika nowoczesnych rolet zewnętrznych i ochrony przed słońcem może wyraźnie zredukować zapotrzebowanie na energię grzewczą i przyczynić się do zmniejszenia obciążeń finansowych prywatnych gospodarstw domowych.

Aktualności