Jak dobrać rolety rzymskie, aby służyły nam na lata
Rolety rzymskie to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj rolet na rynku. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów tej funkcjonalnej i modnej alternatywy tradycyjnych zasłon.
Podstawowe informacje o roletach rzymskich
Ten rodzaj rolet trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Są stałym elementem wystroju domów, mieszkań, biur, instytucji publicznych. Mogą być uszyte z tkanin różnej grubości i dawać różnorodne efekty, uzyskiwane na skutek dobierania preferowanej przepuszczalności światła i kolorystyki. To, co je łączy, to charakterystyczny sposób składania - nie są nawijane na rolkę, tylko zwijane falami. Rolety rzymskie można prać tak, jak zwykłe zasłony; łatwo można utrzymać je w czystości, bo odczepia się je od listwy, a następnie wrzuca do pralki. Ze względu na atrakcyjny wygląd, funkcjonalność i mnogość efektów, które pozwalają osiągnąć, rolety tego typu uwielbiane są przez wyznawców wielu stylów i estetyk.
Jak dobrze dobrać rolety rzymskie?
Zanim odwiedzimy specjalistyczny sklep, należy określić najważniejsze parametry rolety, która w niedalekiej przyszłości ozdobi nasz dom lub firmę.
- Sposób montażu
- Wymiary rolety
- Sposób sterowania
- Kolorystyka
- Stopień zaciemnienia
Roletę rzymską można zamontować bezpośrednio na ramie okiennej metodą inwazyjną i bezinwazyjną. W pierwszej sytuacji roletę mocuje się przy pomocy wkrętów do skrzydła ramy okiennej. W wariancie bezinwazyjnym nie musimy wiercić ani dokonywać trwałych zmian w obrębie okna. Roletę mocuje się do ramy z pomocą specjalnych zaczepów. Można ją zamontować również w świetle ramy okiennej (w górnej części wnęki) oraz przed wnęką (w takiej sytuacji roleta zasłania całą wnękę i przymocowana zostaje bezpośrednio do ściany lub do sufitu). Wybór optymalnego wariantu zależy od naszych preferencji estetycznych oraz od tego, w jakim stopniu chcemy dokonywać trwałych zmian w mieszkaniu.
Odpowiednie pomiary to kolejny ważny krok i warto podejmować go, gdy już zdecydujemy się na konkretny sposób montażu. Dopiero wtedy będziemy w stanie precyzyjnie określić dane liczbowe. Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż na ramie, mierzmy szerokość szyby oraz wysokość od początku ramy okiennej do parapetu. W konstrukcji montowanej w świetle wnęki okiennej, interesować nas będą inne wymiary - sprawdzamy po prostu długość i szerokość wnęki, mierząc wysokość i szerokość między jej krańcami. Z kolei w przypadku rolet rzymskich montowanych przed wnęką okienną zaleca się wybrać preferowaną szerokość tak, aby zdawać sobie sprawę z nakładania się rolety na ścianę.
Tutaj możemy wyróżnić dwa rodzaje rolet zewnętrznych. W pierwszej, bardziej tradycyjnej, znajdziemy modele sterowane manualnie. Aby zwinąć lub rozwinąć roletę, należy więc pociągnąć przymocowany do całego mechanizmu sznureczek. Drugi rodzaj to rolety sterowane w sposób automatyczny. Wybierając ten wariant, możemy decydować o poziomie zaciemnienia pokoju bez wstawania z fotela. W tym celu wykorzystuje się pilota, a cała konstrukcja rolety wyposażona jest w silniczek elektryczny. Nowoczesne modele zapewniają więc wysoki komfort użytkowania. Warto zadawać sobie sprawę z tego, że nawet wybierając tę pierwszą, bardziej tradycyjną opcję, możemy spotkać się z innowacyjnymi rozwiązaniami. Ciekawym wariantem jest system jednego łańcuszka. Z jego pomocą da się sterować dwiema niezależnymi tkaninami. Pozwala to osiągnąć bardziej zróżnicowane, w porównaniu do pojedynczej rolety, poziomy zaciemnienia. Dodatkowo da się przy tym uzyskać ciekawe efekty wizualne - pierwsza roleta może bowiem przypominać tradycyjną firankę, a druga zasłonę.
Oferta kolorystyczna jest tak bogata, że zdecydowanie się na konkretny wariant może powodować niemałe problemy. Do tego dochodzą w dodatku różnorodne wzory i desenie. Oprawa okna to ważny element aranżacji przestrzeni, dlatego należy zadbać o to, żeby stanowiła spójny element wystroju pomieszczenia. Wiele osób decyduje się na jasne kolory - beże i szarości- bo takie rolety pasować będą do wszystkiego. Jeśli jednak dysponujemy pomieszczeniem urządzonym w stonowanych kolorach, dobrym pomysłem może być zdecydowanie się na intensywniejsze barwy i wzory (wtedy roleta stanie się wyrazistym akcentem i najważniejszą ozdobą pokoju). Oprócz kwestii kolorystycznych pod uwagę trzeba wziąć też to, jak oświetlony jest pokój. Jeśli okna wychodzą na stronę północną, dobrym pomysłem może być zrezygnowanie z ciemniejszych barw na rzecz rozwiązań, które optycznie odciążą słabo doświetlony pokój.
Na to, w jakim stopniu zaciemniony będzie pokój, możemy wpływać, nie tylko przez odpowiedni dobór koloru materiału. Dużo większe znaczenie ma jego rodzaj. Obecnie na rynku bez problemu znaleźć można rolety rzymskie znacznie ograniczające dopływ światła - w niektórych modelach występuje zaciemnienie sięgające nawet 90-95%. Takie rozwiązania często wykorzystuje się w sypialniach. Decydują się na nie osoby, często sypiające w ciągu dnia oraz klienci, którzy chcą mieć możliwość całkowicie pogrążyć się w seansie filmowym o każdej porze dnia.