Rolety elektryczne - rodzaje, zastosowanie i zalety takiego rozwiązania
Rolety to osłona okienna, której popularność wynika głównie z wygody i estetyki. Nowoczesne modele są bardzo łatwe w montażu - nawet inwazyjny montaż można przeprowadzić bardzo sprawnie i nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy. Poza tym rolety nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i większość można prać jak zwykłą bawełnę lub poliester. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, korzystanie z rolet może być jeszcze wygodniejsze. Prezentują się świetnie, zdobią mieszkanie i można nimi sterować za pomocą pilota? O czym mowa? Bohaterką dzisiejszego artykułu jest roleta elektryczna.
Kiedy warto skorzystać z rolety elektrycznej?
- Gdy mamy do czynienia z bardzo dużą przestrzenią
- Gdy oczekujemy wygody podczas sterowania roletą zewnętrzną
- Gdy mamy okna i przeszklenia w miejscach trudnodostępnych
- Gdy po prostu lubimy otaczać się wygodnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami
- Gdy dysponujemy dużym metrażem
Im większe okno, tym nieco więcej siły musimy włożyć w manualne sterowanie roletą wewnętrzną. Zazwyczaj nie odczujemy różnicy między obsługą wiszącej w oknie rolety regularnych rozmiarów a taką zamontowaną w nieco większym otworze okiennym. Sprawa się komplikuje, gdy dysponujemy dużym, przeszklonym pomieszczeniem, w którym okno to właściwie cała ściana. Rolety sterowane elektrycznie sprawią, że żeby przeprowadzić codzienny rytuał odsłaniania/zasłaniania ściany, wystarczy nacisnąć jeden przycisk.
Rolety zewnętrzne pozwalają zaciemnić pomieszczenie i zapewnić wnętrzu optymalne warunki termiczne. Ich opuszczanie i podnoszenie może być jednak dość problematyczne, jeśli nie zainwestujemy w rozwiązanie zdalne. Zewnętrzne rolety elektryczne wydają się całkowicie uzasadnionym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na wygodnym sterowaniu konstrukcją zamontowaną na zewnątrz domu.
Jeżeli mamy utrudniony dostęp do okien np. w salonach dwupoziomowych, klatkach schodowych, do świetlików dachowych czy też do okien umieszczonych w różnego rodzaju wysokich salach sportowych pozostaje tylko zdalne sterowanie roletami, aby móc swobodnie kontrolować naświetlenie a w sezonie letnim chronić pomieszczenia przed nagrzewaniem.
Na sterowanie pilotem lub za pomocą przycisku w ścianie możemy zdecydować się również, jeśli posiadamy rolety rzymskie, rolety z tkanin dzień noc lub nawet najzwyklejsze, tradycyjne rolety wolnowiszące. Automatycznie działający mechanizm wcale nie został stworzony tylko po to, żeby ułatwiać zasłanianie budynku z zewnątrz lub usprawniał operowanie roletą na dużych przestrzeniach wewnątrz obiektu. Rolety na pilota oraz te ze sterowaniem przewodowym to również lekkie, delikatne osłony w pokojach dziennych, sypialniach czy pokojach dziecięcych. Mechanizm jest tak subtelny, że wykorzystywanie go w pomieszczeniach absolutnie nie wpływa negatywnie na efekt wizualny.
W przypadku naprawdę obszernych nieruchomości, podnoszenie zasłon, czy to zewnętrznych, czy wewnętrznych zajmuje dużo czasu. W takiej sytuacji przyda się sterowanie elektrycznymi roletami z podziałem na grupy. Taki system pozwala odsłonić jedną część domu, a inne pomieszczenia pozostawić zasłonięte. Zarządzanie może być też bardziej precyzyjny i pozwalać na odsłonięcie rolet tylko w jednym pokoju. Dodatkowo, możemy w ten sposób zarządzać roletą, nawet jeśli akurat znajdujemy się w znacznie oddalonym pomieszczeniu. Płynna obsługa rolet elektrycznych doceniana jest również w miejscach użyteczności publicznej. W tym przypadku również do czynienia mamy z dużymi powierzchniami. Takie rozwiązanie możemy spotkać więc w szkołach, hotelach, salach konferencyjnych, biurach i urzędach.
Rolety elektryczne - rodzaje sterowania
Pierwszy sposób działania opiera się na pracy silnika sterowanego przewodowo. Obsługuje się go za pomocą włącznika w ścianie. W nowoczesnych rozwiązaniach możemy tak ustawić działanie silnika, żeby sterował roletą również bez naszej ingerencji. Rolety mogą więc podnosić się i opuszczać o określonych godzinach, co odstrasza włamywaczy. Najświeższe zdobycze technologiczne sprawiły, że na rynku pojawiły się rolety inteligentne. Takie urządzenia potrafią rozpoznawać pogodę (poziom nasłonecznienia, gęstość opadów) i na tej podstawie oceniać, czy należy opuścić, czy podnieść roletę. Jeśli decydujemy się na silnikowe sterowanie, warto wziąć pod uwagę parametry samej rolety - jej wymiary oraz ciężar. Nieco innym wariantem są rolety sterowane radiowo. Całą konstrukcję obsługujemy w takim przypadku nie za pomocą przełącznika w ścianie, tylko z pomocą pilota. W tym wariancie również warto wspomnieć o pewnej nowince technologicznej, a mianowicie o sterowaniu roletami za pomocą internetu.
Nie tylko do mieszkań
Chociaż jeszcze jakiś czas temu taki mechanizm uważany był za zbędny, kosztowny gadżet, dziś już nikogo nie dziwi. Przede wszystkim rolety elektryczne nie są już bardzo drogie i coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Jeśli zauważymy takie rozwiązanie u znajomego w mieszkaniu, nie wzbudzi to w nas sensacji, raczej zastanowienie, jak taki mechanizm może prezentować się tak estetycznie. W czasach, w których o idei inteligentnego domu mówi się coraz częściej, warto zdawać sobie sprawę z tego, do jakich rozwiązań tego typu rzeczywiście mamy dostęp. Inteligentne mieszkanie i doskonale zintegrowanie poszczególnych systemów to oczywiście spory wydatek i tylko nieliczne osoby mogą go ponieść. Rolety elektryczne to natomiast wygoda i funkcjonalność, które są dostępne dla szerokiego grona ludzi.