Wszystko co powinieneś wiedzieć o roletach rzymskich

Rolety rzymskie można zaliczyć do jednych z najpopularniejszych osłon okiennych. Elegancki wygląd i funkcjonalność przyczyniły się do tego, że to rozwiązanie skradło serca ludzi o różnych preferencjach estetycznych. Poniżej przybliżamy ich działanie, rodzaje, kwestię pielęgnacji oraz sposoby montażu.

 

Ekskluzywne rolety rzymskie - w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Rolety rzymskie trudno pomylić z jakimikolwiek innymi. Wszystko dzięki temu, że, zamiast zwijać się przy podnoszeniu w rolkę, składają się w bardzo charakterystyczny sposób - falami. Umożliwia to system fiszbin i sznurków. Tego typu rolety prezentują się bardziej intrygująco niż klasyczne warianty. Z powodzeniem wykorzystywane są w przeszklonych domach, zdobiąc w ten sposób całe ściany pomieszczeń.

 

Ale to nie jedyne ich zastosowanie. Dzięki temu, że w wielu sklepach możliwe jest wykonanie rolet rzymskich na wymiar, właściwie każdy może cieszyć się ich eleganckich wyglądem.

 

Rolety rzymskie, mimo prostej konstrukcji, mają dość dekoracyjny charakter. Nadal jednak pozostają rozwiązaniem uniwersalnym, które wykorzystać można w większości pomieszczeń. Najlepiej sprawdzą się w aranżacjach nowoczesnych. Ich bogata kolorystyka oraz możliwość wykonania rolety praktycznie z każdej miękkiej tkaniny, daje niezliczoną ilość opcji - od kolorowych, delikatnych rolet do pokoju dziecięcego, po eleganckie, zdobione deseniami osłony okienne do wykwintnego salonu.

 

 

Rodzaje rolet rzymskich

  • Materiał
  • Rolety można podzielić ze względu na kilka kryteriów. Jednym z nich jest przepuszczalność światła. Rolety rzymskie transparentne stworzone są z bardzo cienkiego materiału. Przez taką tkaninę dostrzec można, co znajduje się za oknem. Przechodnie z kolei nie mają możliwości dojrzeć wnętrza pokoju. I tutaj zaznacza się główne zastosowanie rolet rzymskich transparentnych - mają spełniać funkcję dekoracyjną i chronić przed wścibskimi spojrzeniami, a nie stanowić osłonę przed słońcem (stąd polecane są w pokojach słabo dosłonecznionych). Pozostałe warianty rolet w zróżnicowany sposób chronią przed światłem.

     

    Niektóre rolety rzymskie kryjące są w stanie doskonale zaciemnić pomieszczenie (tkaniny typu blackout). Warto skorzystać z tej opcji, jeśli prowadzimy nieregularny tryb życia i często śpimy w ciągu dnia. Najczęściej stosuje się jednak takie materiały przyciemniające, które w umiarkowanym stopniu chronią pomieszczenie przed ostrymi promieniami słońca. Pewnym rozwiązaniem pośrednim są rolety rzymskie dzień noc. Stosuje się w nich dwie tkaniny różnej grubości - tkaninę transparentną i zaciemniającą. Dzięki temu, że możemy sterować nachodzenie na siebie pasów materiału, dowolnie decydujemy o poziomie nasłonecznienia pokoju.

     

  • Sposób montażu
  • Rolety można mocować albo w sposób inwazyjny, albo nieinwazyjny. Pierwszy wariant wymagać będzie wiercenia otworów w suficie, w ścianie lub w ramie okiennej. Nieważne, który z tych trzech wariantów wybierzemy, będziemy musieli dokonać niewielkiej, ale inwazyjnej, zmiany. W tak stworzonych otworach umieszcza się wkręty i z ich pomocą montuje się roletę bezpośrednio do sufitu lub ściany. To bardzo popularny sposób montażu i z powodzeniem wykorzystuje się go nie tylko w przypadku rolet rzymskich, ale też w innych wariantach.

     

    Decydując się na montaż bezinwazyjny, nie musimy martwić się o naruszenie ściany. Nie będziemy więc potrzebować ani wiertarki, ani wkrętów. Ten wariant często wybierany jest przez osoby, które wynajmują mieszkanie lub po prostu nie chcą decydować się na trwałe zmiany. Do tego typu mocowania można zastosować uchwyty. Wystarczy przyczepić je do ramy okiennej, a następnie zamontować na nich roletę. Co ważne, po ich odklejeniu, na ramie nie ma śladów. Zazwyczaj tego typu mocowanie pozwala na swobodne otwieranie okna. Inny sposób to bezpośrednie przyklejenie listwy rolety do ramy lub do szyby okna.

 

przykładowa roleta rzymska

 

Jak pielęgnować rolety rzymskie?

Rolety rzymskie słyną nie tylko z ekskluzywnego wyglądu i łatwego montażu; znane są również z tego, że nie sprawiają problemu w pielęgnacji. Żeby zdjąć materiał rolety, należy ją rozwinąć, a następnie odczepić sznureczki z dolnej listwy podciągającej. Następnie konieczne jest wyciągnięcie sznurków z kółeczek przelotowych i sztabek z tunelików. Teraz wystarczy już tylko odczepić tkaninę z szyny (popularnym sposobem przyczepienia tkaniny do szyny są rzepy, toteż jej zdjęcie nie sprawia problemu i zajmuje kilka chwil).

 

Wiele osób zastanawia się, czy tkaniny na rolety rzymskie można prać w pralce. Wszystko zależy od tego, z jakiego włókna są one wykonane. Popularnie stosowane materiały to poliester i bawełna. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, żeby wybrać je w pralce. Warto jednak pamiętać o tym, żeby temperatura nie przekraczała 40 stopni. Dla pełnego bezpieczeństwa, rolet nie należy wirować. W wyjątkowych sytuacjach, gdy np. materiał, z którego stworzona jest roleta, ma domieszkę wełny, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie rolety do pralni. Są to jednak szczególne przypadki. Nowoczesne modele zaprojektowane zostały w taki sposób, żeby wszystkie zabiegi pielęgnacyjne można było przeprowadzać sprawnie i w zaciszu własnego mieszkania.

 

Przeczytaj także na temat:

Aktualności